A projekt véget ért, ebben a formában nincs folytatása.
Az eddigiek további felhasználásra továbbra is használhatóak.
Itt jelennek meg az eddigi eredmények, merthogy mégiscsak ez a cél...
Interjúk összefoglalása
Konklúzió gyanánt
Ötletek, felvetések
Az ötletek és felvetések alatt tíz üzenet érkezett, egy szerző olykor többször is megnyilvánulhatott. Egy részük inkább levél lett, az irodalmi és személyes részeket kihagyva a nyers ötleteket teszem itt közzé. Ötletek a KIE szolgáltatásoknál is szóba kerültek, ezeket ide is betettem.
Az ötletek, javaslatok egy része kidolgozott és átgondolt, más részük ötletelés jellegű; van ami meglevő, más régebben már volt és akadnak hagyomány nélküliek is. Néhány egyszerű, odafigyelést igényel, viszonylag egyszerűen megoldható; akad viszont, ami technikai, de még inkább személyi feltételekhez kötött – vagyis jó nagy munka. Ezért érdemes a humán erőforrásunk és a választott célcsoportunk összefüggésében is vizsgálni, mit bírunk és kinek szóljon.
A kínálatunk kialakításánál érdemes lehet átolvasni, ölteteket meríteni.
A Békéscsabai KIE fb oldalát rendszeresen kéne használni.
A Békéscsabai KIE tagjaival, szimpatizánsaival lehetne videókat készíteni és azt feltölteni a fb oldalra, youtube-ra és a KIE honlapra is egyaránt. Az élő beszéd, az emberek láthatósága akár vonzó is lehet az érdeklődők számára. A kérdés, hogy ezek milyen videók legyenek. Személyenként néhány perces videót fel lehetne tölteni mondjuk 2-3-t egy héten, ami a nézettségünket növelhetné, illetve lehetséges, hogy felpörgetné. Persze lehet, hogy egy kis hirdetés nem ártana, ami költséggel is jár, de nem biztos, hogy arra szükség van. Ez lehetne egy első lépés, mint PR.
A következő videósorozat, vagy persze mehetne párhuzamosan is: a nemzetközi táborokban részt vett fiatalokkal készülne, hiszen a mai fiatalok számára vonzó Norvégiába, Dániába, Angliába, Svájcba stb. menni és mivel többen is részt vettek ilyen táborokban a Békéscsabai KIE-ból, velük is lehetne néhány perces, nem túl hosszú riportot készíteni egyenként és azt is folyamatosan (nem egyszerre) feltölteni a fb-ra, a youtube-ra és a Bcs-i KIE honlapra. Mivel az érintett nemzetközi táborokban részt vett fiatalok nem Bcs-án élnek, így a videófelvétel megoldható lenne online is, akár az RTL klub híradóban, hogy kérdezek, a fiatal pedig online válaszol és azt veszi a kamera. Ma már ez is életszerű és megoldható és aztán a videó színesíthető néhány fotóval, amiből pedig csak úgy árad az öröm, az élet, a KIE színessége stb. és fotó biztosan rendelkezésre áll bőven. Ez ismét 4-5 videót jelenthetne, amit ha megnéznek a fiatalok, érdeklődhetnek a KIE iránt.
Fényképekkel élőbbé lehetne tenni a jelenlegi honlapot. Ami nagyon jó aktuálisan, hogy átlátható, logikus és rendszerezett a honlap, de mintha nem jönne át az az ÉLET, ami egyébként megvan benne, hiszen a programokon jól érezzük magunkat és a fotók kapcsán erre bizonyíték is van. Ha már a főoldalon ez az élet és öröm átjönne, az vonzó lenne.
A „másoknak igény esetén lesznek más csoportok...” mondatot ki kellene hangosítani, akár egy élő videóval, mert jelenleg elvész a honlapon, pedig pont ez az "újraélesztés" egyik alapja, hogy ha valaki új tag bejön, akkor jön be, ha itt olyan programban részesül, amire igénye vagy szüksége van. Ezt egy pontban vagy élő videóban ki kéne hangosítani, hogy aki megnézi a videót, az meghallja, hogy mi nem egy zárt közösség vagyunk, hanem egy ÉLŐ ÉS NYITOTT KÖZÖSSÉG, aki szívesen vár és befogad új tagokat és elegendő jelentkező esetén új, szükségre induló programot is hajlandóak vagyunk indítani nyilvánvalóan a kapacitásunk függvényében.
A Megvarró kör egy fantasztikus program, viszont aki nem tag, az hogyan tud csatlakozni?
Egy színes naptár sokat tudna segíteni, hogy mikor milyen program van, hiszen jelenleg is fut 3 program (máshol se fut sokkal több): Bibliaóra, Megvarró kör és Érintett csoport. Az emberek többsége vizuális, lehet, hogy a szöveget nem olvassa el, de egy színes naptár már felhívja a figyelmét.
– megjegyzés: a http://kie.hu/bekescsaba/alkalmaink oldalon van integrálva egy naptár, csak időnként elmászik, mert az egész honlap labilis...Megoldható lenne-e, hogy mindnyájan lássuk mindenki ötletét? Motiváló lenne mindnyájunk számára, ha láthatnánk, illetve amellett, hogy motiváló, tovább tudnánk gondolni egymás ötleteit, "több szem többet lát" alapon és a megbeszélések előtt már előre tudnánk gondolkodni az ötleteken…
Jó lenne, ha a Békéscsabai KIE erőforrásait egy közös megbeszélés keretében összegyűjtenénk, hiszen mint jogi személyiséggel rendelkező szervezet már önmagában nagy erőforrás, tele vagyunk jól képzett szakemberekkel, ami szellemi vagy humán erőforrás, van egy házunk, illetve hosszasan lehetne sorolni és jelent és jövőt csak az erőforrásokra lehet építeni.
Jónak tartom egy több főből álló gazdasági csoport létrehozását, amelynek egyik fő célja a KIE gazdasági helyzetének megalapozása és növelése.
Jó volna a honlapon is elérhetővé tenni a KIE énekeket és tovább fejleszteni.
Ne csak online találkozásokra korlátozódjunk, hanem iktassunk be szabadtéri programokat is, amennyiben feloldják 30 nap múlva a szigorú korlátozásokat. Pl. egy karácsonyi kerti parti, vagy szilveszteri malacsütés – valahol kint. Maszkban persze, meg másfél méter.
Mióta itnerdisciplináris szemlélet kezdett divatba jönni, szükségünk van eszerint alkotni véleményt, és segíteni másokat is ebben. Tehát kommunikációnk tükrözze széles látókörünket.
Futónap, film estek, élmény beszámolók, névnapi köszöntések, bográcsozás, szalonnasütés, természetjárás-gombaszedés....
Társasjáték akár felnőttek részére is, a nyomkereső folytatása, közös kirándulások, élménybeszámolók utazásokról, előadások városunk épületeiről, értékeiről, kerékpártúrák rövidebb-hosszabb útvonalakon, korábbi KIE tagok meghívása,
Több mozgás rendszeresen, különböző korosztályoknak túrák, kerékpárral vagy gyalog, sok zene, egyéb kulturális jellegű klubok, pl. olvasókör, irodalmi cucc – pl. versírópályázat, vagy fotópályázat meghirdetése, főzőklub, evőklub.
Valamint kellene teológiai kör, ahova lelkészeket, teológusokat hívunk meg egy-egy témakörben, vagy csak magunk nekiállunk bibliát tanulmányozni.
Kellene egy imakör is. Nem tudunk imádkozni. Fontos lenne, magunkért, meg a világért, megtérésért, szenvedőkért.
Más felekezetek aktív csoportjaival, pl. bibliaórai, énekkari, stb. közösségeivel felvenni a kapcsolatot, szervezni ökumenikus találkozókat.
Ahogy már mondtam is: mire van ember.
Gitár szakkör, alkotó kör, gerinctorna, főzőklub, olvasókör, angol nyelvlecke, angol bibliaóra, zenekar, kórus, varrószakkör, túrázó kör kezdő és haladó, túrázó kör kerékpárral kezdő és haladó, számítástechnikai szakkör, fogyókúra klub, függők, hozzátartozók csoportja, esetleg valami lájtos önismereti csoport (ez utóbbi inkább strukturált játékok köre, esetleg bibliadráma vagy szociális szerepjáték kör).
- - - - - - -
KIE célcsoport
KIE célcsoport terén hat hozzászólás érkezett. A kevés kitöltés miatt is látszik, hogy nem egészen egységes az álláspont e téren. Van, aki a fiatalokra, van aki inkább a felnőttekre helyezné a hangsúlyt. Más terület kapcsán igen kevés érdemi válasz jött, célcsoportban mintha csak az életkorig jutnánk, egyéb jellemzők nem merülnek fel. Amennyiben valakiket meg szeretnénk szólítani – a minden rétegnél is konkrétabban –, tervezhetőbb lenne a munkánk, ha tudnánk kikre is gondolunk. Hisz tudjuk, igen másként kell megszólítani csoportokat, és nem csak korosztály szerint.
Életkor szerint legyen? Mi legyen az elsődleges – másodlagos – harmadlagos megcélzott korosztály?
Elsődleges: Felnőttek – Másodlagos: Fiatalok – Harmadlagos: Gyerekek
6-10 évesig, 10-14-ig, 14-18-ig, 18+, 40+, 60+.
diákok, dolgozó fiatalok, régebben fiatalok, nyugdíjasok
1. 5-8. osztályos korosztály. 2. Jelen helyzetünkből fakadóan az idősebbek is.
1. Felnőttek, középkorúak (mert mi, a jelenlegi aktívak azok vagyunk)
2. Gyerekek
3. Fiatalok (ha van, aki alkalmas és tud vezetni is, egyébként nem muszáj, hogy fiatal legyen, csak szeresse a fiatalokat, s valamennyire értsen a nyelvükön)
Szociális helyzet szerint legyen? Mi legyen az elsődleges – másodlagos – harmadlagos társadalmi réteg?
Amennyiben szociálisan rászorulókat célzunk meg, azt nagyon szakszerűen kellene, mert különben a fejünkre nőnek és kiégünk.
Kellene legyen egy szociálisan rászoruló célcsoportunk is. Ki kellene dolgoznunk, komoly háttérfelmérést csinálni, vagy ha ahhoz nincs energia és ember, legalább valami adománygyűjtő rendszeres programot kitalálni. De a legjobb az lenne, ha kidolgoznánk, mire van szükség, és kiképeznénk magunkat, vagy egyeseket, ehhez forrást találni és teremteni, esetleg hívni szakembert, aki jó gyakorlatot tud bemutatni, vagy elméleti kiképzést tartani. Célcsoportok felkutatásában Szatmári Károly (Békéscsaba), a Máltai Szeretetszolgálat utcai szociális munkása, nem professzionális segítő (szerencsére, nem rontották el) viszont nagy tapasztalata van és rendkívül elkötelezett
minden réteg
Kis taglétszám esetén nem tartom aktuálisnak a lentebb felsorolt kategorizálást.
Nem tudom.
Passz. Annyi biztos, hogy a vallási közösségekben mindig vannak szegények is, természetesen nem kell elzárkóznunk előlük. De ha őket akarjuk célcsoportnak, baromira szakszerűnek kell lennünk, mert különben a fejünkre nőnek és kiégünk.
Nemi, nemzeti, faji, vallási, egészségi stb. hovatartozás legyen? Mi legyen az elsődleges – másodlagos – harmadlagos jellemző?
– erre nem jött érdemi válasz
Kapcsolati állapot legyen? Mi legyen az elsődleges – másodlagos – harmadlagos kapcsolati jellemző, élethelyzet (pl. házas, egyedülálló, frissen elvált, több gyerekes stb.)?
Is..
mindegyik
Ez is érdekes szempont, de nem tudom.
A KIE legfőbb vonulata mindig is a bibliaórai közösséget jelentette. Ez meg lehet tök vegyes. Ezen kívül lehetnek csoportok, - pl. az "elváltak" jó ötlet, az egyéb közösségi programokkal meg családokat megcélozni. Bizonytalan vagyok abban, hogy ezek valamilyen speciális helyzetben lévő családok legyenek, vagy normál családok. Ha pl. lovasterápiás egyesület lennénk, akkor nem volna kérdés, hogy a magatartás-zavaros gyerekeket nevelő családok legyenek a célcsoportunk. De itt bármi lehet – kell szűkíteni?
Aktuális élethelyzet legyen? Mi legyen az elsődleges - másodlagos - harmadlagos életesemény, állapot, (pl. munkanélkülivé válás, gyerek születés, nagy lottó nyeremény, veszteség, szakítás, stb?
Ez is, az is. Nem szerencsés leszűkíteni sem az élethelyzeteket, sem a kapcsolati, vallási, faji, stb. állapotokat. Aki akar, az jöhessen.
Amelyikre igény van.
Ezt majd még a járvány megmutatja...
- - - - - - -
Humán erőforrás
Az utolsó, még folyamatban levő kérdőív hasonló témát feszeget kicsit másként, talán az is ki lesz értékelve. Mindenesetre ostoba neve ellenére igen fontos kérdés. A javaslók neveit többnyire kiszedtem, de általában kitalálható.
Mivel kevesek véleményét tükrözi a kitöltés, így komolyabb következtetéseket nem érdemes levonni belőle. Az önfelajánlkozás után lényegesebb, kiket látnánk szívesen bizonyos posztokon. Általában nincs meglepetés e téren, bár felbukkannak régi, aktuálisan jelen nem lévő nevek is.
Annyi tükröződik, hogy vannak alkalmasnak vélt embereink egyrészt arra, amit eddig is csináltak, másrészt szívesen látnánk rég lelépett tagjainkat, akár némi munkára is. Valamint vannak ötleteink teendőkre, többnyire a most is futó vagy régebben bevált formákban.
Amit szívesen, hosszú távon csinálnék és hosszú távra is el merem vállalni a helyzetem, állapotom, kapacitásaim stb. figyelembe vételével (lehetőleg konkrétan és névvel):
Abban vagyok jó, vagy inkább kitartó, hogy embereket elérjek, egy-egy programra, eseményre hívjak vagy beszervezzek, tennivalók során végigmenjek, előteremtsem a tárgyi, anyagi feltételeket valamilyen formában. Amúgy a fő profilom a beszélgetés. De ehhez valami forma vagy keret is kell, ezt viszont már nem tudom kitalálni.
Hosszú távra nem tervezek, de kisebb feladatokat, mint eddig vállalok
Áhítatok - havi egy alkalommal.
Pályázatírást és elszámolást, pályázati adminisztrációt, valamint az adott pályázathoz kapcsolódó (amennyiben nem működési) projektvezetést is tudnék vállalni. Továbbá könyvelővel való kapcsolattartást és levelezést. Ez utóbbi alatt nem a listára küldött rendszeres információ-áramoltatást értem, nem vagyok rendszeres ember és egyre feledékenyebb is sajnos. Inkább a kapcsolattartáshoz tartozó levelezés értendő ez alatt.
A varró klub vezetését továbbra is vállalom.
Aktuális alkalmakon kisebb kézműves foglalkozás előkészítését és levezetését.
Dicsőítésben, gazdasági csoportban való részvétel, a KIE ház elektromos munkáinak elvégzése. Amennyiben gitár-suli, zenekar szerveződik, háttér segítőként való részvétel.
A nyomkereső foglalkozásokba besegítés. A mozgásos délutáni alkalmak kialakítása, szervezése.
Vannak ötleteim másokkal kapcsolatban is, ezért ajánlanám X-et az Y feladatra, mert a feladatot fontosnak, X-et pedig alkalmasnak vélem:
Jelenleg ugyan nagyon nem aktuális, de jó lenne még valami másik kántor is. Az éneklést nagyon fontosnak találom a közösségi alkalmakon. Reméljük, lesz még olyan is, amikor ezt szabadon tehetjük...
Megkérdezném a régi gitárosainkat, pl. Fecót, nem volna-e kedve újból gitározni a KIE-ben. Akár be lehetne osztani ezt is, mint az áhítat vezetést, hogy minden bibliaórának legyen egy ügyeletes gitárosa.
Emil Kiss: játékok, vetélkedők szervezése
Pénztárosság: Lipi.
Meg kellene keresni Mravik Erzsikét és megkérdezni, nincs-e kedve bekapcsolódni – Ő, úgy emlékszem, könyvelő, vagy valami ilyesmi volt, vsz. már nyugdíjas. Lehet, hogy az adminisztrációs háttérmunkák terén lehetne kérni tőle segítséget.
Honlapok gondozása: Szikora Mihály
A KIE esetleges szociális, vagy terápiás munkaágainak beindulása esetén: Szikora Mihály, esetleg Niki. Valamint esetleg Krauszné Erzsike, Gizike, Kriszta.
Gyerekmunka, Nyomkereső: Szikoráné Marcsi és R. Szabó Icu
Karbantartás, ingatlan-ügyek: R. Szabó Attila és Krausz Józsi
"Mozgósítás" – emberek megszólítása, háttér-szervezkedés: Icu
Péntek esti bibliaórák házigazdája, technikai levezetése (köszöntés, hirdetés, stb.: Icu, meg még jó lenne valaki. (Horváth Sanyi?)
Lelki vezetés: Joe, meg még jó lenne valaki.
Női vonal (varrás, főzés, szervezkedés, stb.): Gizike, Kocsor Ági
Az épület állagának megóvása érdekében Krausz Józsi és Rébeli Attila szakértelmét ajánlanám.
Rébeli Szabó Attilát és Joe Bácsit az éneklés vezetésére.
KIE elnöknek: Bárány Nikit, helyettesnek Kocsor Ágit, titkárnak Sz. Misit.
Sz.-K.Pétert vezetőségi tagnak és dicsőítés vezetőnek.
A gazdasági csoport működéséhez Tamást és S.Tibit.
Marcsit a nyomkereső, Gizikét a foltosok vezetésére.
M. Zsoltit és Tamást: Túrák (bicikli, gyalog).
S. Patrik: Amennyiben vállalja gitár-suli vezetésére.
S.Gabi, K. Gabi: Egyéb szolgálatok.
Van ötletem feladatra, bár nem látom ki vinné el szépen, de azért fontos lenne:
Nekem a zene nagyon fontos, az egyik leg-ütősebb közösségformáló erő. Ha majd megint lehet, valami olyan műfajban, amiben közmegegyezés születik, no meg ember is van rá, jó lenne indítani valami zenés cuccot – mint régen a tensing.
5-8. osztályos korosztály nyomkereső-féléje, de ez nem új ötlet, viszont nem látom mögötte a csapatot.
Tanulmányok a keresztyén felekezetekről.(3 havonta egy)
KIE tikár. Ez a leghúzósabb. Viszont meggyőződésem, hogy ha kellőképpen szétosztjuk a feladatokat, nem marad a titkárra olyan sok. Főleg az egyesület képviselete és a szervezeti teendők protokollja (tehát nem az adminisztráció meg a satöbbi). Minimális követelmény, hogy rendszeres és becsületes legyen abban az értelemben, hogy amit elvállalt, azt megcsinálja. Nem árt, ha ki tud állni emberek elé és ha rá lehet bízni kapcsolattartást pl. várossal, civil szervezetekkel, stb. Most beugrott egy név: Szák Peti. Abban az esetben, ha az elnöki pozíciót egy erőskezű ember viszi, pl. Joe, bele tudna nőni a feladatba.
Kávéház újra bevezetésére. Szák Kocsis Péter?
Ha fiatalokat akarunk megszólítani, akkor én az evangélikus gimnáziumban kezdeném. Az ottani hitoktatók lehetnének az összekötők. Persze tartsuk továbbra is a kapcsolatot az egyházzal, a lelkészekkel!
gyermek alkotó vezetése-rajz tanár irányításával,
Futónap,
A KIE -énekek, honlapra való felvitele, tovább fejlesztése, felhasználó baráttá való tétele.
Van ötletem személyre, akit mindenképpen jó lenne bevonni, bár még nem tiszta, mibe is:
Kellene csinálni egy név-, és címlistát. Mindenkinek (mármint a jelenlegi aktív tagoknak) össze kellene gyűjteni – annyi nevet a múltból, akár a régmúltból, ahány csak eszü/n/kbe jut. Aztán ezt közreadni a levelezőlistán vagy "élőben" – hogy a csapat hozza össze az elérhetőségeiket (nesze neked adatvédelem), majd megkeresni és hívni őket, na mire? – Ez itt a kérdés. Szerintem leginkább bibliaórára egyelőre, aztán majd elválik, mire van még igény. Ebbe' a járványos helyzetben lehet, hogy jól is jönne többeknek a lehetőség...
Niki, Tamás valahol a vezetésben.
Emil Kiss
Zsolesz. Többet kéne rá bízni, bár most eléggé le van terhelve, mint mentős. Arany Attila, Tóth Tamás, Teve. Színt vihetnek a "vének gyülekezete"-be.
Régi KIÉsek visszahívása?
Verasztó Jánost, Joe Bácsit a bibliaórák megtartására! Szikora Misit KIE titkárnak. Kondor Pétert is hívjuk meg néha! Szerette ezt a csapatot! Hátha egyszer egyszer eljönne!
Antal Fecó és Julcsi, Simon Erika, Szeverényi Ági, Kovács Barbara,
Egyéb észrevétel, vélemény stb.
Most, hogy nem a KIE házat használjuk bibliaóra tartására, nem lehetne szombat estére visszatenni a bibliaórát? A péntek este mindig is nehezebb volt, fáradtabb is az ember a heti meló után. Lehet, hogy többen bekapcsolódnának, bár nyilván meg kellene mindenkit kérdezni.
A Biblia, mint könyv
Krisztina nagyon sok tapasztalattal rendelkezik a pályázatokkal kapcsolatban. Rengeteg jó embert ismer, akiket be lehetne vonni bizonyos kiés tevékenységekbe. Érdemes lenne megkérdezni, hogy mik az ötletei. Már van együttműködés a kemencés tanyával. Ezt folytatni kell. Óriási lehetőségeket rejt az, ami ott folyik.
- - - - - - -
KIE szolgáltatások
Tervezett szolgáltatásaink általában keresztény felhangot tükröznek. Az egy szavas ötlettől az átgondolt kifejtésig több minden előfordul. A hangsúly a kereszténység mellett a közösségen van, illetve igen változatos és fantáziadús ötletek is megjelennek. A célcsoport kiforratlansága miatt túl tág is minden, ellenben ha a munkatársak kialakulnak és tudjuk kiket akarunk megszólítani akkor úgy tűnik van elég fantáziánk és öltetünk ezt jól tenni. A kereszténység és közösség markáns megjelenése egy kialakult hozzáállást, közös identitást is tükröz, ami szintén optimizmusra adhat okot.
Mi legyen az elsődleges - másodlagos – harmadlagos szolgáltatásunk befelé, a tagoknak? Amin te is szívesen részt veszel.
1, Isten és Krisztus megismerése. 2.Közösség építés 3.Közösség bővítése
Bibliaóra, csapatépítés,
Bibliaórák.
Elsődlegesen: a lelki táplálék, ige.
Másodlagosan: Egy kis pszichológiai kultúra, kupálás. Pl. kommunikáció javítása, konfliktuskezelés, önismereti kultúra fejlesztése. Lehetne hívni valami ilyenfajta szakembert és - legalábbis a húzóerőknek - de bárkiből lehet húzóerő, úgyhogy mindenkinek - az ilyen irányú továbbképzést úgyszólván kötelezővé tenni.A bibliaóra, meg mindenféle beszélgetés. Ha van igény rá, segítő beszélgetés is, de azért ezt óvatosan, mert hogy ismerjük egymást, szóval inkább csak fel lehetne ajánlani, hogy van ilyen is, megnevezni, hogy kihez lehet fordulni, ha valami bajod van, aztán a többit ki-ki maga eldönti, hogy él-e vele.
De én pl. szívesen tartanék olvasókört, meg szívesen részt vennék valami olyan okításban, ahol a számítástechnikai ismereteimet bővíthetem, jelen helyzetben ez is ráférne néhányakra, van, akinek a zoomozás is nehézségbe ütközik.
Mi legyen az elsődleges - másodlagos – harmadlagos szolgáltatásunk külső személyek felé? Amire szívesen meghívnál másokat.
Biblia óra, gyermek foglalkozások, gitár-suli,
Különböző élethelyzetű emberek támogatása (Érintett stb)
Nyomkereső, kézműves foglalkozások.
Elsődleges: Bibliaóra,
Másodlagos: Szociális jellegű szolgáltatás
Harmadlagos: Kulturális, sport, szabadidős szolgáltatás, mely magában foglalhatja a gyerekmunkát is.1. Bibliaóra, 2. Gyerekfoglalkozás, 3. Amire emberünk van, mert hiába akarunk felajánlani alkotókört, ha nincs, aki vezesse, csak mondtam egy példát.
1. Fiatalok elindítása a jézusi úton. 2. Keresztyén szellemiségű és egyéb ifjúsági programok. 3. Lehetőségek biztosítása a kevésbé módosabb réteg számára is.
Mi legyen az elsődleges - másodlagos – harmadlagos szolgáltatásunk külső csoportok felé? Amire szívesen meghívod őket vagy amivel elmész hozzájuk.
Nyomkereső, túrák, gyermek alkotó, játékos gyermek mozgás.
Más csoportok bemutatkozása sikereinek, kudarcainak ismertetése. Helyet biztosítani más csoportok alkalmainak, esetleg térítés ellenében.
Nyári táborok.
Elsődleges: Maradjunk az evangéliumnál. Abban a könnyű helyzetben vagyunk, hogy a nevünkben is benne van a keresztyénség, így nem kell magyaráznunk se a lótenyésztők egyesületének, se semmilyen más civil és kormányzati, intézményi és informális csoportnak, hogy mi az evangéliumot szolgáltatjuk.
Másodlagos: Valami szakmai cucc, amit csak mi tudunk, vagy mi tudunk a legjobban. Hogy mi az? Jó kérdés. Ezt ki kellene dolgozni. Valamilyen interdiszciplináris jellegű izé, amiben van mentálhigiéné, szociális cucc, kulturális meg akármi – keresztyén alapon, természetesen. És ki kellene dolgozni a módszertanát is, persze. Aztán tréningeket, előadásokat, workshopokat tartani belőle.
Harmadlagos: Éves szinten egy db. valami börze, vagy kiállítás, módszertani bemutató, ami informatív jellegű, hogy mit csinálunk, merítsenek belőle ötletet, stb.Mármint milyen külső csoportok? Pl. egy egyházi ifjúsági, vagy bibliaórás csapat? Vagy a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete? Vagy a Miértünk?
Mi legyen az elsődleges - másodlagos – harmadlagos üzenetünk szolgáltatásaink kapcsán? Ami szellemiségben, hozzáállásban jelen legyen programjainkon.
1, Isten igéjének átadása 2. Szeretet kapcsolat továbbadása 3. Közösségi élmények erősítése
A KIE elveivel egyező magatartás, mások elfogadása, tisztelete.
Elsődleges: Az evangélium üzenete.
Másodlagos: A közösség ereje.
Harmadlagos: Értékek megtartása.Üzenetünk lehet, hogy Isten-hitünk nemhogy beszűkítené látásunkat, érdeklődésünket, hanem éppen ellenkezőleg: kiszélesíti azt.
1. Jézushoz lehet jönni, 2. Közösséghez lehet tartozni, fejlődni, 3. Értékekre lehet szert tenni.
1. A keresztyén hit biztos támasz. 2. Elfogadunk úgy, ahogy vagy. 3. Legyünk a béke szigete a sokszor hamis értékeket hajszoló világban.
Akár csak úgy felsorolás jelleggel mit lenne érdemes csinálni, a fentiek alapján vagy attól függetlenül?
Futónap, film estek, élmény beszámolók, névnapi köszöntések, bográcsozás, szalonnasütés, természetjárás-gombaszedés....
Társasjáték akár felnőttek részére is, a nyomkereső folytatása, közös kirándulások, élménybeszámolók utazásokról, előadások városunk épületeiről, értékeiről, kerékpártúrák rövidebb-hosszabb útvonalakon, korábbi KIE tagok meghívása,
Több mozgás rendszeresen, különböző korosztályoknak túrák, kerékpárral vagy gyalog, sok zene, egyéb kulturális jellegű klubok, pl. olvasókör, irodalmi cucc – pl. versírópályázat, vagy fotópályázat meghirdetése, főzőklub, evőklub. Valamint kellene teológiai kör, ahova lelkészeket, teológusokat hívunk meg egy-egy témakörben, vagy csak magunk nekiállunk bibliát tanulmányozni. Kellene egy imakör is. Nem tudunk imádkozni. Fontos lenne, magunkért, meg a világért, megtérésért, szenvedőkért.
Más felekezetek aktív csoportjaival, pl. bibliaórai, énekkari, stb. közösségeivel felvenni a kapcsolatot, szervezni ökumenikus találkozókat.
Ahogy már mondtam is: mire van ember.
Amúgy gitár szakkör, alkotó kör, gerinctorna, főzőklub, olvasókör, angol nyelvlecke, angol bibliaóra, zenekar, kórus, varrószakkör, túrázó kör kezdő és haladó, túrázó kör kerékpárral kezdő és haladó, számítástechnikai szakkör, fogyókúra klub, függők, hozzátartozók csoportja, esetleg valami lájtos önismereti csoport (ez utóbbi inkább strukturált játékok köre, esetleg bibliadráma vagy szociális szerepjáték kör).
Az eddigi programjainkon (bibliaóra, nyomkereső stb.) felül nincs ötletem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése